top of page

Procento podkožního prožívání


Když se člověk rozhodně udělat něco se svým zdravím, nejčastěji směřují první kroky k úpravě výživy a pohybového režimu. To je správně a právě v těchto oblastech bývá zakopán pes. Vzhledem k tomu, že žijeme ve společnosti, která má ve stravování a sportování značné rezervy. Např. ve statistikách o nadváze a obezitě zaujímáme přední příčky a to ve všech věkových kategoriích.

Důvody pro změnu životního stylu bývají různé, avšak nejčastěji to je optická změna postavy. Lidé obvykle nepřemýšlejí nad tím, že jím hrozí např. diabetes II. typu, onemocnění srdce, zkrácení délky života, přetěžování kloubů atd. Ale řeší svůj vzhled, který při pohledu do zrcadla není podle jejich představ. Poté následuje fáze překonání rozdílu mezi aktuální a požadovanou postavou, která by měla přinést radost, spokojenost. Podle zjištění se však jedná o nesplnitelný úkol, protože cílová meta představuje většinou vysněný a bohužel nedosažitelný vzhled.

Ve fázi práce na postavě se sleduje hmotnost, podkožní tuk, centimetry, oblečení. Jsou to ale ty jediné a správné proměnné?

Člověka bereme jako bio-psycho-sociální bytost. To znamená, že jeho bližší určení nelze brát pouze anatomicko-fyziologickou cestou. Vše jsou spojené nádoby, jedno ovlivňuje druhé a naopak. Pokud prožíváte těžkou životní situaci, lze dříve či později očekávat projevy v biologické sféře apod.

Jedná-li se tedy o změnu životního stylu, která cílí na rozvoj celkového zdraví, měly by být podchyceny všechny jeho složky. Zažíváte nadměrný stres v práci a při pomyšlení na šéfa se vám chce zvracet? Pak můžete od vašeho těla čekat neadekvátní odezvy při úpravě výživy a pohybu.

Vaše tělo není stroj, což znamená, že nestačí pouhé výpočty sacharidů, tuků, bílkovin, ke kterým se přidá pohybová aktivita představující určitý kalorický výdej. Problémem je, že ostatní složky jsou špatně vyčíslitelné, hůře se vyhodnocují. Zkuste si třeba vzpomenout, při jakém sportu jste za poslední dobu cítili největší pocit radosti a proč. Prožívání před, během a po aktivitě má zásadní vliv na celkové působení na člověka a mimo jiné i na dobu, po kterou se jí věnujete.

Pozitivní prožívání je zodpovědné např. za kratší průběh nemocí, kladnější hodnocení aktuálního stavu těla, intenzivnější zážitky z pohybové aktivity – půjdete-li sportovat s přáteli v dobrou náladou, více si to užijete. Z toho vyplývá, že když půjdete s radostí a bez donucení na nenáročnou vyjížďku na kole, může to mít větší vliv na vaše zdraví než hodina strávená těžkým anaerobním tréninkem (ačkoliv by to mělo být opačně).

Neznamená to však rezignovat na zdravou výživu a pravidelný pohyb. Jen je dobré si uvědomit, že ke zdraví nutně nepotřebujete 10% podkožního tuku a postavu některé z celebrit. A při volbě aktivity raději volit tu, která vás více naplňuje a přináší vám více radosti. V opačném případě to stejně nebude mít dlouhého trvání.

Comments


bottom of page