top of page

Syndrom lyžařských bot


Znáte to, krásný zimní den, jasné modré nebe, slunce, prachový sníh pod nohama, upravená sjezdovka v perfektním stavu a vy začínáte vyřezávat oblouky do manšestru. Největší zimní potěšení. A pak to začne – píchání v přední části chodidla na úrovní druhého a třetího prstu. Pokračuje to taháním, brněním a nakonec se objeví bodavá bolest v bříškách chodidel. Jako kdyby byl v botě ostrý kámen. Nastává jediné řešení – sundat lyžařskou botu uprostřed sjezdovky, nohu nechat prokrvit a rozmasírovat zpět do normálního stavu.

Tato bolest se spouští, když děláte namáhavý pohyb v příliš uzavřených botách, jako jsou lyžařské boty, turistické boty nebo stylové dámské lodičky s vysokými podpatky. Můžete ji také cítit při sešlapování spojky nebo brzdového pedálu v autě. Na diagnózu výše popsaného problému nebudeme potřebovat ani rentgen nebo magnetickou rezonanci. Stav se nazývá Mortonova neuralgie a jde o postižení nervů v chodidle.

Nervy v chodidle jsou uložené mezi kosti, svaly, šlachy a vazivovou tkáň. Pokud chodidlo nemá při pohybu a zátěži dostatek prostoru, je na nervové svazky vyvíjen nepřirozený tlak. U žen se tento stav často zhorší v době hormonálních změn v menopauze, kdy povoluje klenby nohy a chodidlo se mírně rozšiřuje, či prodlužuje. Zásadní vliv má ale dlouhodobé a časté nošení úzkých bot.

Jak léčit již rozvinuté obtíže? V časné fázi je obvykle ordinována injekční aplikace protizánětlivého léku s anestetikem. To ovšem nevyřeší příčinu. Základem je změnit obouvání a vyhnout se aktivitám, při kterých je noha příliš sevřená. Pokud tento stav necháme dojít do pokročilého stavu, nerv se může obklopit zjizvenou tkání a tato nevratná změna pak vyžaduje chirurgické řešení.

Nebude lepší neřešit tolik módu a design a nosit raději širší a pohodlnou obuv, abychom mohli v zimně nakrátko nohu uzavřít do lyžáků a zažít ten parádní pocit z lyžování?

Comments


bottom of page